Ako vybrať postrekovač?

Postrekovače sú vhodné pre prácu na záhrade, ale aj vo vnútri budov pri dezinfekcii. Záhradný postrekovač nájde využitie prevažne na postrek insekticídov, repelentov a fungicídov a je vhodný pre plošnú aj miestnu aplikáciu. Či už si vyberiete postrekovač mechanický alebo akumulátorový, vždy vám uľahčí prácu a nájde uplatnenie v rukách každého záhradkára.

Postrekovače sú vhodné pre prácu na záhrade, ale aj vo vnútri budov pri dezinfekcii. Záhradný postrekovač nájde využitie prevažne na postrek insekticídov, repelentov a fungicídov a je vhodný pre plošnú aj miestnu aplikáciu. Či už si vyberiete postrekovač mechanický alebo akumulátorový, vždy vám uľahčí prácu a nájde uplatnenie v rukách každého záhradkára.

Doba čítania 3 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Výber postrekovača podľa typu

Chrbtový

Chrbtový postrekovač je určený, ako už názov napovedá, na nosenie na chrbte. Vďaka ergonomickému dizajnu je možné ho pohodlne využívať na prácu aj niekoľko hodín v kuse. Postrekovač disponuje väčším objemom, a je teda vhodný na postrek väčších plôch. V ponuke nechýba akumulátorový chrbtový postrekovač ani motorový chrbtový postrekovač.

Tlakový

Tlakový postrekovač je vybavený pumpou, ktorá dosiahne potrebný pracovný tlak už po niekoľkých zdvihoch. Nechýba ani otočná tryska pre ľahkú aplikáciu postreku aj na horšie dostupných miestach. Tryska je taktiež nastaviteľná pre rôzne rozpätie postreku. Ručný tlakový postrekovač je vhodný pre plošný aj miestny postrek, je ideálny pre starostlivosť o rastliny, stromy aj vínnu révu. Kvalitné tesnenie zaistí bezpečnú manipuláciu.

Postrekovač podľa pohonu

Akumulátorový

Aku postrekovač nájde uplatnenie v lesnom hospodárstve, v sadoch, veľkých záhradách a vinohradoch. Je ideálny na postrek väčších plôch s minimom námahy. Disponuje väčšinou objemnou nádržou 15 l a viac, pevnou a ľahkou konštrukciou, popruhom pre ľahké držanie a možnosťou regulácie tlaku.

Motorový

Motorový postrekovač (podľa druhu paliva tiež benzínový postrekovač) je vhodný na použitie vo veľkých záhradách, ovocných sadoch a vinohradoch. Ponúka veľký rozsah postreku, možnosť regulácie rozprašovania a nechýba ani istota pohodlného používania jednou rukou. Spravidla v ňom nájdete ručný mechanizmus štartovania a výkonný dvojtaktný motor.

Ručný

Ručný postrekovač, inak tiež mechanický postrekovač, je vhodný na aplikáciu postreku na rastliny a malé kríky. Je vhodný do domácnosti, na pareniská a do menších skleníkov. Nechýba nastaviteľná rozprašovacia tryska pre jemnú hmlu alebo silný prúd. Veľký plniaci otvor zaistí pohodlné plnenie vodou a filter chráni pred upchatím trysky. S postrekovačom sa ľahko manipuluje.
Mechanické postrekovače

Čerpadlo postrekovača

Piestové

Vďaka piestovému čerpadlu je možné u postrekovača mechanicky regulovať tlak. Piestové čerpadlo funguje na princípe podtlaku, vďaka ktorému sa nasatá kvapalina dostane tam, kde ju potrebujete. Vďaka tomu budete schopní v krátkom čase ošetriť veľkú plochu a zbaviť ju napríklad nežiaducej buriny.

Membránové

S membránovým čerpadlom je možné čerpať aj kvapaliny s obsahom pevných častíc. Čerpadlo je uzavreté, a preto nedôjde ku kontaktu zmesi s okolím. Čerpadlo tvorí nádoba oddelená pružnou membránou, ktorú kmitá tiahlo. Týmto pohybom vzniká podtlak a dochádza k nasávaniu kvapaliny. Samozrejmosťou je regulácia tlaku. Tento typ čerpadla je využívaný pri benzínových aj aku postrekovačov.

Rady na záver

Nastaviteľná regulácia tlaku umožňuje úpravu sily rozptylu. Zaistí pohodlný postrek ako malých rastlín, tak stromov. Je ideálny do horšie dostupných miest.

  • Pre domáce použitie postačí postrekovač s objemom menej ako 1,5 l

  • V prípade malej záhradky je ideálne objemové rozpätie od 1,5 do 4,3 l

  • Pre časovo náročnejšiu prácu je vhodný objem od 5 do 8,3 l

  • V ovocných sadoch a veľkých záhradách nájdete uplatnenie od 9 do 15 l

  • Pre prácu na vinici či pre použitie v lesníctve poslúži postrekovač s objemom 15 l a viac